Rak piersi po użyciu estrogenu i progestyny u kobiet po menopauzie ad 8

Wcześniejsze analizy nie obejmowały kontroli czynników ryzyka, częstotliwości mammografii, dawki, schematu i rodzaju wymiany hormonalnej po menopauzie. Kerlikowske i jego współpracownicy opisali podobną zmianę w częstości występowania raka piersi w populacji po badaniu przesiewowym mammografii28, a raport z Kalifornii korelował zmiany w terapii hormonalnej w poszczególnych okręgach ze zmianami zachorowalności na raka piersi.27 W dwóch badaniach WHI populacje, szczegółowe informacje dotyczące czynników ryzyka dla raka piersi zebrano na początku badania, stosowanie hormonalnej terapii hormonalnej przy wejściu zostało starannie ocenione za pomocą ankiety przeprowadzonej przez przeszkolonych ankieterów, dane dotyczące częstotliwości mammografii i wyników zebrano prospektywnie i raka piersi została zweryfikowana przez centralne orzekanie. Ponadto w badaniu klinicznym znana jest dokładna data przerwania stosowania hormonu menopauzy, a informacje o stałym stosowaniu hormonów uzyskiwano co roku w badaniu obserwacyjnym. Wpływ tych czynników na częstość występowania raka sutka był kontrolowany przez randomizację w badaniu klinicznym i wielowymiarowe modele regresji w badaniu obserwacyjnym. Dodatkowymi atutami obecnej analizy są randomizowany projekt badania klinicznego i uzupełniający charakter niezależnych wyników w dobrze scharakteryzowanej kohorcie badania obserwacyjnego. Niedawna aktualizacja programu nadzoru, epidemiologii i wyników końcowych (SEER) pokazuje, że zmniejszenie zachorowalności na raka piersi u kobiet po menopauzie w Stanach Zjednoczonych, które początkowo obserwowano w 2002 r., Utrzymało się do 2005 r. I że nastąpiła redukcja wśród kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ale nie wśród starszych i młodszych kobiet. 29 Biorąc pod uwagę czas podwojenia piersi piersi wynoszący około 150 dni, 30-32 brak tak zwanej częstości nadrabiania zalewów przemawia przeciwko idei, że różnice w praktykach mammograficznych może wyjaśnić spadek częstości występowania raka piersi.
Istnieją kontrowersje dotyczące wykorzystania mammografii w Stanach Zjednoczonych. Porównanie użycia w latach 2000-2005 sugeruje spadek rocznej mammografii o około 5%, 33 prawdopodobnie głównie u kobiet w wieku od 40 do 59 lat.34 Jednak niedawna analiza oświadczeń Medicare wykazała 5% wzrost wykorzystania mammografii ten sam okres dla uczestników programu opłat za usługi w programie Medicare.35
Podsumowując, zwiększone ryzyko raka sutka związane z terapią estrogenowo-progestagenową znacznie zmniejszyło się wkrótce po odstawieniu terapii i nie miało związku ze zmianą w korzystaniu z mammografii. Odkrycie to potwierdza hipotezę, że niedawne zmniejszenie zachorowalności na raka piersi wśród kobiet w niektórych grupach wiekowych w Stanach Zjednoczonych jest głównie związane ze spadkiem wykorzystania złożonego estrogenu i progestyny.
[podobne: zgorzel wargi, supon wrocław, medycyna rodzinna katowice ]

Powiązane tematy z artykułem: medycyna rodzinna katowice supon wrocław zgorzel wargi