Ptosis po kapieli w Morzu Czerwonym

U 52-letniego mężczyzny zaczęły opadać powieki. Opuchnięta i opadająca powieka rozwinęła się, gdy pacjent zderzył się z ławicą ryb podczas pływania na plaży Morza Czerwonego 4 tygodnie wcześniej. Rezonans magnetyczny ujawnił ziarniak w górnej powiece i przednim górnym obszarze oczodołu, bez widocznych ciał obcych. Podczas chirurgicznego wycinania ziarniniaka wykryto i wypuszczono dwie przezroczyste struktury rurkowe skierowane w stronę wierzchołka oczodołu. Uważa się, że te ciała obce unieruchomiły mięśnie dźwigacza i mięśnie prostownika. Analiza taksonomiczna identyfikuje obiekty jako szczęki ryb półtonów. Ryby połowicze, które są członkami rodziny Hemiramphidae, są w większości rybami powierzchniowymi, powszechnymi w płytkich i przybrzeżnych wodach, w tym w wodach Morza Czerwonego. W ciągu 3 miesięcy po zabiegu całkowicie ustąpiło opadanie powiek i ograniczenie ruchliwości gałek ocznych. 52-letni mężczyzna miał o padanie powiek i ograniczone uniesienie oczu i powiek w lewym oku. Opuchnięta i opadająca powieka rozwinęła się, gdy pacjent zderzył się ze szkołą ryb podczas pływania na plaży Morza Czerwonego 4 tygodnie wcześniej. Rezonans magnetyczny ujawnił ziarniak w górnej powiece i przednim górnym obszarze oczodołu (panel B), bez widocznych ciał obcych. Podczas chirurgicznego wycinania ziarniniaka wykryto i wypuszczono dwie przezroczyste struktury rurkowe skierowane w stronę wierzchołka oczodołu (panel C). Uważa się, że te ciała obce unieruchomiły mięśnie dźwigacza i mięśnie prostownika. Analiza taksonomiczna identyfikuje obiekty jako szczęki ryb półtonów. Ryby połowicze, które są członkami rodziny Hemiramphidae, są w większości rybami powierzchniowymi, powszechnymi w płytkich i przybrzeżnych wodach, w tym w wodach Morza Czerwonego. W ciągu 3 miesięcy po zabiegu całkowicie ustąpiło opadanie powiek i ograniczenie ruchliwości gałek ocznych.

Wolf A. Lagr?ze, MD, Ph.D.
Albert Ludwigs University Freiburg, Freiburg, Niemcy
-freiburg.de
Matthias Schaber, Ph.D.
Instytut rybołówstwa morskiego w Thünen, Hamburg, Niemcy