Przypadek 27-1994: zespół odruchów podbródka

W odniesieniu do dyskusji doktora Lyncha (wydanie z 14 lipca) przypadku 41-letniej kobiety z lityczną masą szczęki, powiększeniem węzłów chłonnych, powiększeniem śledziony i wieloogniskowym zaburzeniem neurologicznym, doniesienia o drętwieniu i zaburzeniach czucia u pacjentów prawa strona podbródka jest typowa dla neuropatii psychicznej, znanej również jako zespół odrętwiałego podbródka. Ta kliniczna prezentacja, w połączeniu ze znalezieniem litycznej zmiany szczęki, sugeruje, że drętwienie podbródka wynikało z lokalnego zajęcia niższego nerwu zębodołowego lub nerwu psychicznego.
Ta niezbyt częsta neuropatia czaszkowa jest najczęściej związana z zaburzeniami nowotworowymi2. Jej pojawienie się u 41-letniej kobiety bez palenia tytoniu w wywiadzie powinno skierować ją w kierunku przerzutowego raka piersi lub złośliwego chłoniaka złośliwego, dwóch najczęstszych przyczyn zespół. Wśród chłoniaków zespół odrętwiałego podbródka występuje z wyraźną częstością w chłoniakach Burkitta amerykańskiego3 i ostrej białaczce limfoblastycznej Burkitta4, co stanowi dodatkową wskazówkę dla diagnozy.
Drgawki Chin mogą występować podczas prezentacji lub z ogólnoustrojowym rozpowszechnianiem podstawowej choroby. Jego najczęstszymi przyczynami są ucisk nerwu słuchowego lub dolnego nerwu zębodołowego przez przerzuty szczękowe i wewnątrzczaszkowe zajęcie nerwu żuchwowego przez zmiany chorobowe u podstawy czaszki.2 Nasilenie podbrzusza może również powodować drętwienie podbródka i powinno być wykluczone u pacjentów z wieloogniskową neurologiczne, jak to miało miejsce w tym przypadku. W związku z tym uważamy, że prezentacja pacjenta z zespołem odrętwiającego podbródka wysoce sugeruje obecność choroby nowotworowej, najprawdopodobniej chłoniaka o wysokim stopniu złośliwości.
Alexander Lossos, MD
Tali Siegal, MD
Szpital Uniwersytecki Hadassah, Jerozolima 91120, Izrael
4 Referencje1. Akta sprawy Massachusetts General Hospital (sprawa 27-1994). N Engl J Med 1994; 331: 107-113