Odpowiedź Placebo i moc nieświadomego uzdrawiania ad

Ale Kradin często wślizguje się w opisywanie zmiany w grupie placebo jako efektu placebo, gdy nie wiemy, że jest to naprawdę efekt placebo. Oczywiście odróżnienie rzeczywistego efektu placebo od zmiany w grupie placebo nie jest łatwe. Być może jednak zaskakujące jest to, że przeprowadzono wiele badań porównujących lek, placebo i trzecie ramię, bez leczenia. W takich próbach można porównać nieleczoną grupę placebo i grupę bez leczenia. Przypuszczalnie grupa placebo byłaby tą z efektem placebo. Asbjorn Hrobjartsson i Peter Gotzsche w klasycznym artykule zatytułowanym Czy Placebo Powerless. Analiza badań klinicznych porównujących placebo z brakiem leczenia , opublikowana w Journal w 2001 r., Przeprowadziła systematyczny przegląd tych badań, w których uczestniczyło ponad 8000 pacjentów. Naukowcy odkryli, że nie było zasadniczo żadnej korzyści dla grupy placebo w porównaniu z grupą, która nie była traktowana w sposób jawny, jeśli chodzi o wyniki binarne, i było tylko kilka dowodów na mały wpływ na subiektywne ciągłe wyniki; Najsilniejszym efektem był ból, który miał zdecydowanie najwięcej badań i najwięcej pacjentów. Istnieje oczywiście potencjalne nastawienie obserwacyjne wobec grupy otwarcie nieleczonej, która mogłaby wyjaśniać małą sugestię odpowiedzi na placebo. Nie było prawie żadnej sugestii o wpływie na farmakologiczne binarne punkty końcowe. Najlepsze dostępne dane sugerują co najwyżej mały efekt placebo, najlepiej wykazany w bólu, gdzie przynajmniej znane endogenne endorfiny dostarczają mechanistycznego wyjaśnienia. Doświadczenia Administracji Żywności i Leków w innych sytuacjach, takich jak leczenie ciśnienia krwi, kiedy można by pomyśleć, że efekt placebo może wystąpić, pokazały, że przy automatycznym monitorowaniu ciśnienia krwi zasadniczo nie ma wpływu na grupy placebo.
Jeśli zmiany zaobserwowanej w grupie placebo nie można uznać za efekt placebo bez dalszych dowodów, to Kradin próbuje wyjaśnić tę zmianę i scharakteryzować ją w różnych ustawieniach (na czym polega większość jego książki), chociaż interesujące i pod wieloma względami przemyślane, naprawdę nie może się powieść.
Robert Temple, MD
Food and Drug Administration, Rockville, MD 20852
Robert. hhs.gov
Powołanie się na artykuł (1)