Doktor płodności: John Rock i Rewolucyjna reprodukcja

W swojej książce Outliers: The Story of Success (New York: Little, Brown, 2008), Malcolm Gladwell pyta, dlaczego niektórzy ludzie odnoszą sukcesy, żyjąc niezwykle produktywnym i wpływowym życiem, podczas gdy wielu innych nigdy nie dociera do ich potencjału. Gladwell umieszczał John Rock (1890-1984) wśród tych, którym się udało. Ze względu na irlandzkie pochodzenie, Rock przeważał wśród społeczeństwa bostońskiego, sukces, który stał się możliwy dzięki małżeństwu z żoną Nan – także katolicką, ale właściwym katolikiem. Nie zaszkodziło to, że Skała wyglądała na część – wysoką, elegancką i stoicką. Jego małżeństwo pozwoliło mu rzucić wyzwanie zakładom medycyny, rządowi i Kościołowi katolickiemu jako wtajemniczonemu patrycjuszowi. Pierwotnie poświęcony pomocy kobietom, które nie mogły mieć dzieci, Rock ostatecznie zmienił swoje ukierunkowanie na pomoc kobietom, które miały zbyt dużo dzieci. Wspierany przez wielu wspaniałych współpracowników, Rock założył dziedzinę medycyny reprodukcyjnej. W ramach współpracy z Arthurem Hertigiem Rock był w stanie skatalogować rozwój embrionalny poprzez badanie próbek histerektomii. Pracując z Miriam Menkin, wykonał pierwsze ludzkie zapłodnienie in vitro. Wraz z Min-Chueh Chang i Gregory Pincus, Rock pomógł wymyślić pigułkę antykoncepcyjną. Jednak każdemu odkryciu towarzyszyły specyficzne wyzwania, a niektóre kwestie pozostają dyskusyjne do dnia dzisiejszego. W tej książce Rock jest przedstawiany jako jeden z wielkich badaczy klinicznych swoich czasów, który prowadził badania, jednocześnie kontynuując troskliwą opiekę nad oddanymi pacjentami. Rock wyszkolił wielu lekarzy, w tym Luigiego Mastroianniego i Celso-Ramona Garcię, którzy większość swojej kariery spędzili na University of Pennsylvania School of Medicine. Kiedy byłem tam rezydentem, Rock spędził z nami tydzień każdego roku. Nawet w latach 80. był silny, elokwentny, mądry i dowcipny. Miał żwawy głos i napił się martini.
Dopiero gdy Rock miał 60 lat, wniósł wielki wkład – pigułkę antykoncepcyjną, zwaną Pigułką. Nie należy lekceważyć jego konfliktu z Kościołem katolickim, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Wielu trzymało go w wielkiej pogardy dla jego postawy i to znów jest, gdy jego postać była warta wszystkiego. Mniejsza osoba nie napisałaby The Time Has Come: Propozycja katolickiego lekarza, aby zakończyć bitwę o kontrolę urodzin (New York: Knopf, 1963), traktat dotyczący kontroli urodzeń i aborcji. Rock zawsze był optymistyczny, że Kościół katolicki zmieni swoje stanowisko. Faktycznie, rzeczywisty skład chemiczny pigułki został celowo wykonany tak, aby pacjenci mieli regularne okresy, zapewniając pewność, że ta forma antykoncepcji była quasi-naturalnym procesem.
Autorzy Margaret Marsh i Wanda Ronner są nieco surowi na temat koncepcji świadomej zgody Rock a. Ponieważ w tamtym czasie nie było pojazdów, które zaspokoiłyby potrzebę świadomej zgody, Rock podobno poradził każdemu pacjentowi indywidualnie o przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej i podyktował notatkę przed pacjentem, przyjmując krytykę. Ta książka uczy ważnej lekcji – że Rock nie był łatwy wbrew pozorom. Stracił młodego syna w wypadku, był nietykalny i miał osobiste problemy z Uniwersytetem Harvarda i Kościołem katolickim W końcu jednak Rock przyczynił się do rewolucji seksualnej i do wyzwolenia kobiet. Książka ta będzie zajmować ważne miejsce w archiwach medycyny reprodukcyjnej. Rock jest uznawany naukowo i jest uważany za jeden z największych modeli do naśladowania w XX wieku. Czytelnicy będą musieli wyciągnąć własne wnioski na temat tego, co spowodowało, że Rock stał się odstający.
Alan H. DeCherney, MD
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892

[więcej w: laryngolog wrocław, sklep rehabilitacyjny, rehabilitacja niemowląt ]

Powiązane tematy z artykułem: laryngolog wrocław rehabilitacja niemowląt sklep rehabilitacyjny