Częstość występowania mitochondriów 1555A Mutacja G u dorosłych pochodzenia europejskiego

Niedosłuch czuciowo-nerwowy jest najczęstszym rodzajem upośledzenia sensorycznego na całym świecie.1 Stwierdziliśmy, że patogenne mutacje mitochondrialnego DNA (mtDNA), takie jak mutacja m.3243A . G związana z mitochondrialną encefalopatią, kwasicą mleczanową i epizodami podobnymi do stroboskopów (MELAS), są powszechne i mogą powodować utratę słuchu odbiorczego u dorosłych pochodzenia europejskiego.2 Polimorfizmy w obrębie mtDNA mogą modyfikować ryzyko utraty słuchu u pacjenta.3 M.1555A . G mutacja, która znajduje się w genie rybosomalnego RNA 12S w genomie mitochondrialnym, powoduje utratę słuchu, szczególnie po ekspozycji na antybiotyki aminoglikozydowe
Pozyskaliśmy prospektywnie dane audiologiczne i DNA z próbek krwi i mieszków włosowych z 2856 osób w wieku powyżej 49 lat, którzy nie byli zinstytucjonalizowani jako stali mieszkańcy dwóch obszarów podmiejskich na zachód od Sydney (zwanej kohortą badania słuchu gór Blue Mountains) 2 i poddawani badaniom przesiewowym pod kątem mutacja m.1555A . G, z zastosowaniem technik polimorfizmu długości fragmentów polimerazy-łańcuch-reakcja. Przeprowadziliśmy także analizę mitochondrialnego DNA haplogrupy (szczegółowe informacje znajdują się w dodatkowym dodatku, dostępnym wraz z pełnym tekstem tego listu).
Rysunek 1. Rysunek 1. Średnie progu słuchowe dla sześciu osób z mutacją m.1555A . G, w porównaniu z przewidywanymi progami. Przewidywane wartości zostały obliczone na podstawie oszacowanego równania regresji dla populacji ogólnej. Zmiennymi, które uwzględniono w modelu regresji, były: wiek, płeć, wywiad rodzinny w zakresie utraty słuchu, narażenie na hałas w miejscu pracy i cukrzyca typu 2 w wywiadzie. Paski błędów wskazują 95% przedziały ufności. Trzy z sześciu nośników mutacji m.1555 A . G (podmioty 0201, 0356 i 2320) wykazują znaczny wzrost progu słuchowego dla obu uszu, w porównaniu do przewidywanych średnich progów słuchowych.
Spośród 2856 osób, 6 miało homoplazmatyczne mutacje M.1555A . G, zapewniające występowanie populacyjne na poziomie 0,21% (95% przedział ufności, 0,08 do 0,46). Zgodnie z historią rodziny uzyskaną w wywiadzie, żaden z nosicieli mutacji nie był spokrewniony ze sobą, ani genetycznie, ani przez małżeństwo. Dwa z nich należały do haplogroup mtDNA U, dwa do haplogrupy mtDNA J i jeden do haplogroup mtDNA H. Nie można było określić haplotypu, na którym wystąpiła mutacja szóstej nosicielki. Wszyscy szóstki nosicieli mieli audiologiczne dowody na odbiorczy ubytek słuchu w co najmniej jednym uchu (ryc. i tabele w dodatkowym dodatku). Wszyscy nosiciele, o których mowa, nie mieli kontaktu z aminoglikozydami.
Przeprowadziliśmy wiele analiz regresji liniowej z uwzględnieniem wieku, płci i innych czynników ryzyka utraty słuchu, takich jak wywiad rodzinny w zakresie utraty słuchu, narażenie na hałas w miejscu pracy i cukrzyca typu 2 w wywiadzie. Średnie progi słuchowe zostały obliczone dla każdego ucha, biorąc pod uwagę, że dwa nosicielki mutacji miały asymetryczny ubytek słuchu, cechę charakterystyczną dla mitochondrialnego ubytku słuchu.5 Po dostosowaniu tych zmiennych, średnie progi słuchu były istotnie wyższe w trzech z sześciu nosicieli niż w ogólnym populacja (rysunek i dodatek dodatkowy) Osobnik, który był narażony na leki ototoksyczne (chinina i furosemid), miał najwcześniejszy wiek wystąpienia (58 lat) i najdłuższy czas trwania ubytku słuchu (> 20 lat).
Wnioskujemy, że mutacja m.1555A . G wpływa na około na 500 osób w naszej kohorcie populacyjnej i niezależnie powoduje utratę słuchu odbiorczego. Obecność populacji mutacji m.1555A . G w naszej próbce jest prawie identyczna z tą opisaną w tym wydaniu czasopisma w liście Bitnera-Glindzicza i wsp., 6, który genotypował brytyjskie dzieci pochodzenia europejskiego. Częstość występowania mutacji m.1555A . G jest podobna do mutacji MELAS m.3243A . G, 2 dla łącznej częstości występowania około na 250. Dane te wskazują, że mutacje mtDNA mogą być częstą genetyczną przyczyną sensorineural utrata słuchu u osób pochodzenia europejskiego.
Himesha Vandebona, Ph.D.
University of Sydney Kolling Institute for Medical Research, Sydney, NSW 2065, Australia
Paul Mitchell, MD, Ph.D.
University of Sydney Center for Vision Research, Sydney, NSW 2145, Australia
Neil Manwaring, Ph.D.
Kate Griffiths, B.Sc.
Bamini Gopinath, Ph.D.
Jie Jin Wang, M.Med., Ph.D.
University of Sydney Center for Vision Research, Sydney, NSW 2145, Australia
Carolyn M. Sue, MB, BS, Ph.D.
usyd.edu.au
Wspierane przez granty (302166, 975159, 991047 i 211069) z Australian National Health and Medical Research Council i Australian Brain Foundation.
Dr Mitchell zgłasza otrzymywanie opłat za konsultacje od Novartis, Pfizer i Solvay Pharmaceuticals, opłat za wykłady od Novartis i Solvay Pharmaceuticals oraz udziela wsparcia firmie Pfizer. Nie zgłoszono żadnego innego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
6 Referencje1. Bitner-Glindzicz M. Dziedziczna głuchota i fenotypowanie u ludzi. Br Med Bull 2002; 63: 73-94
Crossref Web of Science Medline
2. Manwaring N, Jones MM, Wang JJ i in. Populacyjne występowanie mutacji MELAS A3243G. Mitochondrium 2007; 7: 230-233
Crossref Web of Science Medline