Częstość występowania mitochondriów 1555A G Mutacja u europejskich dzieci

Antybiotyki aminoglikozydowe są stosowane na całym świecie do leczenia sepsy Gram-ujemnej. Ponieważ leki te są ototoksyczne i nefrotoksyczne, poziomy leku są ściśle monitorowane. Jednak ich wpływ na pacjentów z mitochondrialną mutacją DNA m.1555A . G jest dramatyczny. Nosiciele tej mutacji mają trwałą, głęboką utratę słuchu po otrzymaniu aminoglikozydów, nawet gdy poziomy leku mieszczą się w zakresie terapeutycznym.1,2 Przegląd wcześniejszych badań wskazuje, że po ekspozycji na aminoglikozyd penetracja głuchoty w tej populacji jest bliska 100%. 3
Rysunek 1. Ryc. 1. Wyniki audiometrii z czystym tonem u dzieci z genotypem m.1555A . G. Spośród 18 dzieci z mutacją m.1555A . G dane audiometryczne były dostępne dla 14 lat w wieku 7 lat i dla 9 lat w wieku 9 lat. Wyniki badań prawego ucha (panel A, koła) i lewego ucha (panel B, krzyże) pokazano u 7-latków. Jedno z tych dzieci miało próg słyszenia od 25 do 30 dB przy 0,5 do 8 kHz tylko w prawym uchu. To dziecko miało łagodną dysfunkcję trąbki słuchowej na tympanometrii. Drugie dziecko miało nieznacznie podniesiony próg 25 dB przy 500 Hz tylko w lewym uchu. W wieku 9 lat oba te dzieci miały progi poniżej 20 dB dla wszystkich częstotliwości, a wszystkie dzieci poddane testom miały normalne progi słyszenia w obu uszach (panele C i D).
Szacunki częstości występowania mutacji m.1555A . G były utrudnione ze względu na niewielką liczbę pacjentów w takich badaniach, z których wiele dotyczyło ustalenia jednego lub kilku pacjentów. Genotypowaliśmy wariant m.1555A . G w kohorcie urodzenia Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), kohorcie dzieci, które nie zostały wybrane do ubytku słuchu (www.bristol.ac.uk/alspac).4 Pure- audiometria tonalna i tympanometria były wykonywane prospektywnie u dzieci w wieku 7 i 9 lat. Spośród 9371 dzieci, które były testowane, 18 miało mutację m.1555A . G, zapewniającą występowanie populacji na poziomie na 520 lub 0,19% (95% przedział ufności, 0,10 do 0,28) (szczegółowe informacje zawiera Dodatek dodatkowy, dostępny w pełny tekst niniejszego listu). Dzieci z mutacją miały progi słyszenia w klinicznie prawidłowym zakresie po 9 latach, co wskazuje, że tylko badania genetyczne mogły ujawnić osoby zagrożone głuchotą (ryc. 1). (Więcej informacji na temat progów słyszalności i wyników tympanometrii dla całej kohorty znajduje się w dodatku uzupełniającym).
Żadne z dzieci nie miało historii przyjęcia na oddział intensywnej terapii noworodków, gdzie dzieci najczęściej otrzymywały aminoglikozydy. To odkrycie jest zgodne z brakiem penetracji mutacji w tej kohorcie.
Na podstawie częstości mutacji 0,19% w tej populacji, badania genetyczne przed podaniem aminoglikozydów są opłacalne, gdy są zrównoważone kosztami głuchoty przez całe życie lub potrzebą implantacji ślimaka.5 W tym wydaniu czasopisma pismo Vandebona et al.6 zgłasza rozpowszechnienie 0,21% dla mutacji m.1555A . G w starzejącej się populacji pochodzenia europejskiego, ale częstość występowania mutacji w populacjach pozaeuropejskich jest nieznana Niewątpliwie wymagane są rzetelne badania obejmujące inne grupy etniczne w celu ustalenia, czy badania przesiewowe są odpowiednie.
Na podstawie naszych wyników zalecamy, aby planowe badania genetyczne były przeprowadzane indywidualnie dla każdego przypadku, aby zapobiec utracie słuchu, chociaż w ostrej, zagrażającej życiu sytuacji najlepsze interesy pacjenta mogą wymagać podawania aminoglikozydów. zanim wyniki testów genetycznych będą dostępne. Dzieci z białaczką i pacjentami z gruźlicą mogą być testowane w momencie rozpoznania, a osoby uczulone na antybiotyki beta-laktamowe mogą być badane w ambulatorium chirurgicznym. Uniwersalne badania przesiewowe noworodków nie byłyby skuteczne w zapobieganiu 100% głuchoty związanej z m.1555A . G, ponieważ wstęp na oddział intensywnej opieki noworodkowej zwykle ma miejsce, zanim takie badanie może mieć miejsce. Badanie przesiewowe wszystkich kobiet ciężarnych pod kątem mutacji byłoby alternatywnym podejściem, ponieważ mutacja jest dziedziczona matczynie i prawie zawsze jest homoplazmatyczna. Takie podejście nie wykryłoby niskich poziomów heteroplazji.
Maria Bitner-Glindzicz, FRCP, Ph.D.
Marcus Pembrey, FRCP, F.Med.Sci.
Andrew Duncan, Ph.D.
UCL Institute of Child Health, Londyn WC1N 1EH, Wielka Brytania
ucl.ac.uk
Jon Heron, Ph.D.
Susan M. Ring, Ph.D.
Amanda Hall, Ph.D.
University of Bristol, Bristol BS8 1TH, Wielka Brytania
Shamima Rahman, FRCPCH, Ph.D.
MRC Center for Neuromuscular Diseases, London WC1N 3BG, United Kingdom
Wspierany przez grant od Sparks, Children s Medical Research Charity. Brytyjska Rada ds. Badań Medycznych, Wellcome Trust i University of Bristol zapewniają podstawowe wsparcie dla ALSPAC.
6 Referencje1. Hu DN, Qui WQ, Wu BT, i in. Genetyczne aspekty głuchoty indukowanej antybiotykiem: dziedziczenie mitochondrialne. J Med Genet 1991; 28: 79-83
Crossref Web of Science Medline
2. Hutchin T, Haworth I, Higashi K, i in. Podstawa molekularna nadwrażliwości człowieka na antybiotyki aminoglikozydowe. Nucleic Acids Res 1993; 21: 4174-4179
Crossref Web of Science Medline